Mourinho és a nagyok klubja.
2005.05.02. 15:41
Illusztris társaságba nyerhet belépőt Jose Mourinho. A Chelsea portugál szakvezetője abban az esetben kapna "klubtagságit", amennyiben a londoniak megnyernék a Bajnokok Ligáját. A Chelsea végső sikere esetén Mourinho lehetne a harmadik olyan szakember, aki a BL és a BEK ötven éves történetében két különböző csapattal is elhódítaná a trófeát.
A bravúr korábban az osztrák Ernst Happelnek és a német Ottmar Hitzfeldnek sikerült. Előbbi 1970-ben a holland Feyenoord együttesével jutott csúcsra (a hollandok a döntőben a skót Celtic együttesét múlták felül 2-1-re), majd 13 évvel később a német Hamburger SV csapatával ismételt - a hanzaiak 1983-ban a Juventust győzték le 1-0-ra a ma a Bayern München szakmai előmeneteléért felelő Felix Magath góljával.
Az osztrák zseni a triplázáshoz is közel került, hisz 1978-ban a Club Brugge KV csapatát is döntőig vezényelte - a belgák azonban az akkor vorágkorát élő FC Liverpool ellenében 1-0-ra alulmaradtak. A kiváló szakembert kísértette az elveszített döntők szelleme: 1976-ban a brügge-iekkel az UEFA-kupa döntőjében kapott ki a Liverpooltól, míg 1978-ban... ... a világbajnokságon a drámai Argentína-Hollandia döntőben a narancsmezesek - vesztes - kispadján ült. Négy évvel később, már a Hamburg mestereként a Sven Göran Eriksson irányítása alatt szárnyaló IFK Göteborg leckéztette meg a németeket - az UEFA Kupa döntőjében a svédek a hazai 1-0 után a Volksparkstadionban 3-0-ra lépték le a HSV-t.
Ottmar Hitzfeld 1997-ben a Juventust Münchenben 3-1-re legyőző Borussia Dortmund együttesével érte el első nemzetközi bravúrját, hogy aztán a helyszínre visszatérve a bajorok irányításával is megpróbálja megfogni a "kupa fülét". Szinte első nekifutásra sikerült, 1999 májusában azonban a Manchester United... ... kiénekelte a sajtot a németek szájából (1-2). Akárcsak Happel, Hitzfeld is megnyerte harmadik döntőjét. 2001-ben Milánóban a Bayern 1-1-es állást követően büntetőpárbajban legyőzte a Valenciát.
A maga részéről Mourinho 2004-ben - nem kis meglepetésre! - a sorozat elején "futottak még" kategóriába sorolt FC Portoval jutott a csúcsra, s immár a Chelsea együttesével is a négy között jár. Érdekes ugyanakkor, hogy a klub élő tagja - Ernst Happel 1992-ben, 66 éves korában elhunyt - Ottmar Hitzfeld nincs a legjobb véleménnyel az akár örökébe lépő portugálról. "A legjobb edzők közé tartozik, óriási volt, ahogy a portóiakat BL-győzelemre vezette. S a Chelsea csapatából is ütőképes együttest faragott. Ugyanakkor egy arrogáns szakember. Találkoztunk párszor, és elmondhatom, nem leszünk barátok."
A pályatársai, így a Manchester Unitedet edző Sir Alex Ferguson által a labdarúgás dzsentlemenjének tartott, arroganciával nem vádolható Hitzfeld a vonal mellett és a foglalkozásokon legalább annyira kemény volt, mint az általa kritizált kollega. Egy alkalommal úgy jellemezte magát, mint egy diktátort: "Én vagyok a főnök, és ezzel élek is. Csakis győztes hozzáállással lehet győzni, s ezt az akarást még az edzéseken is látni akarom."
A fáma szerint Ernst Happel is autoriter edző volt, az öltözőben a szava parancs volt - csak egy törvényt ismert: a saját szavát. Amiben minden bizonnyal felülmúlta elődjeit: nevét immár stadion viseli Bécsben - halálát követően a legendás Pratert nevezték el róla. Hitzfeldnek, s esetleg Mourinhónak erre még várnia kell.
|